Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – jak i kiedy to zrobić?
Aby samochód został utrzymany w dobrej kondycji, niezbędne jest regularne czyszczenie klimatyzacji. Wiele osób nie wie jednak, w jaki sposób prawidłowo przebrnąć przez ten proces. Spora część kierowców decyduje się również na samodzielne odgrzybianie, które niestety zazwyczaj nie daje zamierzonego skutku. Dlatego też coraz częściej rekomendowane jest korzystanie z usług renomowanych autoryzowanych serwisów, które są w stanie zadbać o profesjonalne czyszczenie klimatyzacji samochodowej.
Dlaczego nie można zapomnieć o regularnym czyszczeniu klimatyzacji?
Czyszczenie klimatyzacji niesie za sobą wiele korzyści. Wpływa nie tylko na poprawę komfortu jazdy, ale również zapobiega powstawaniu potencjalnych problemów zdrowotnych. Zagrzybiona klimatyzacja jest bowiem bardzo niebezpieczna i może powodować liczne infekcje płucne. Jej cechą charakterystyczną jest to, że stwarza świetne warunki do rozwoju grzybów oraz bakterii, dlatego też jej kondycja powinna być regularnie kontrolowana. Czyszczenie tego komponentu wpływa zarówno na zredukowanie liczby patogenów, jak i na poprawienie jej ogólnej sprawności. Oznacza to, że odgrzybianie klimatyzacji samochodowej może pomóc w poprawie jakości jazdy. Zdaniem ekspertów czyszczenie klimatyzacji w samochodzie powinno być realizowane co najmniej dwa razy w roku, jednak jeżeli poziom jej pracy często ulega obniżeniu, to obligatoryjne jest zdecydowanie częstsze odgrzybianie.
Jak wyczyścić klimatyzację w samochodzie?
Dezynfekcja klimatyzacji w samochodzie może być realizowana na różne sposoby, aczkolwiek szczególnie popularną metodą jest wykonanie ozonowania. Dzięki jego zastosowaniu chorobotwórcze zarazki oraz ewentualne nieprzyjemne zapachy zostają usunięte w zawrotnie szybkim tempie. Z pomocą ozonowania pozbycie się niechcianych grzybów oraz bakterii z klimatyzacji jest o wiele prostsze. W procesie dezynfekcji klimatyzacji istotną rolę odgrywa zazwyczaj także czyszczenie metodą ultradźwiękową. Polega ona na tym, że we wnętrzu samochodu umieszczany jest generator dźwięków o odpowiednio wysokiej częstotliwości, który wraz z płynem dezynfekcyjnym usuwa szkodliwe związki. Z pomocą generatora dźwięku dochodzi do bardzo szybkiego rozpylenia skondensowanego detergentu, w efekcie czego proces odgrzybiania nie zajmuje przesadnie dużo czasu. Wiele serwisów wykonuje dezynfekcję również z użyciem specjalnych środków chemicznych. Dzięki nim czyszczenie parownika klimatyzacji daje wymierne efekty i sprawia, że komfort kierowcy i pasażerów może stać na znacznie wyższym poziomie.
Jakie objawy daje zagrzybiona klimatyzacja?
Jeżeli nie wiesz, jak wyczyścić klimatyzację w samochodzie, to najlepiej skorzystać z usług serwisu, który wykona za Ciebie niezbędne prace. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy odkażanie klimatyzacji samochodowej jest najkorzystniejsze. Eksperci sądzą, że szczególnie dobrym okresem na odgrzybianie jest wiosna oraz jesień, ponieważ panuje wtedy spora wilgotność. Kiedy jednak zauważysz, że Twoja klimatyzacja jest skrajnie zaniedbana, a jej estetyka wyraźnie ucierpiała, to skorzystanie z pomocy specjalistów jest niezbędne bez względu na porę roku. Głównym objawem zagrzybionej klimatyzacji jest nieprzyjemny zapach pleśni, jednak niekiedy gołym okiem można zobaczyć, że stan komponentu jest niezadowalający. Osoby, które nie wiedzą, na czym polega odgrzybianie klimatyzacji, powinny w takiej sytuacji jak najszybciej zasięgnąć porady ekspertów.