Klasy i rodzaje Mercedesów
Mercedes – marka budząca jednoznaczne skojarzenia. Luksus, nowoczesność, bezpieczeństwo oraz niezawodność – najczęściej właśnie takie przymiotniki pojawiają się w głowie na myśl o niemieckim producencie. Od wielu lat, do powyższej listy dopisać można jeszcze jedną cechę – różnorodność. Wielu fanów motoryzacji pamięta zapewne czasy, gdy producent ze Stuttgartu miał w swojej ofercie zaledwie kilka modeli jak W124, W140, W201, R107 i do tego kilka pojazdów użytkowych. Dziś jest ich “nieco” więcej. Aktualna gama zawiera najróżniejsze rodzaje Mercedesów – łącznie ponad 20 typów pojazdów.
Klasy Mercedesów
Nim przejdziemy do szczegółowego opisu modeli Mercedesów warto zapoznać się z podstawowymi klasami oznaczeniami stosowanymi przez niemieckiego producenta.
- Klasa A – hatchbacki i sedany
- Klasa B – kompaktowe minivany
- Klasa C – auta klasy średniej
- Klasa E – auta klasy wyższej
- Klasa G – luksusowe SUVy
- Klasa S – pełnowymiarowe, luksusowe limuzyny
- Klasa V – duże vany klasy wyższej
- Klasa T – niewielkie auto użytkowe/dostawcze
- CLA – 4 drzwiowe coupe lub auta w nadwoziu shooting-brake klasy średniej
- CLS – wyższej klasy 4 drzwiowe coupe
- GLA – kompaktowy crossover
- GLB – crossover klasy wyższej
- GLC – kompaktowy SUV klasy wyższej
- GLE – duże SUVy klasy wyższej
- GLS – największe SUVy w ofercie Mercedesa
- SL – luksusowy i sportowy roadster
- AMG GT4 – luksusowe, czterodrzwiowe sportowe sedany
- EQB – kompaktowy, elektryczny SUV
- EQC – pełnowymiarowy elektryczny SUV
- EQE – auto elektryczne klasy wyższej
- EQS – najwyższej klasy auto elektryczne
- EQV – auto elektryczne o nadwoziu minivana
Wszystkie rodzaje i modele Mercedesa
Patrząc na samą listę tzw. klas można dostać zawrotów głowy. Nie ma się czemu dziwić – modeli jest mnóstwo. Jak je rozróżnić? Poniżej znajduje się krótka charakterystyka każdej odmiany.
Auta kompaktowe
Mercedes Klasy A to obecnie najmniejsze auto w gamie. Wielkościowo wpasowuje się do segmentu C, czyli do aut kompaktowych. Aktualna generacja jest już czwartą, a na rynku występuje od roku 2018. Występuje jako pięciodrzwiowy hatchback oraz 4 drzwiowy sedan. Zakres dostępnych silników jest ogromny – od niewielkiego diesla o pojemności skokowej 1.5 litra i mocy 95 KM, na potężnych benzynowych A45 AMG o mocy 420 KM kończąc.
Mercedes Klasy B to kompaktowy minivan. Podobnie jak klasa A – należy do segmentu wozów kompaktowych. Nie jest to szczególnie popularny model, toteż od czasu do czasu można usłyszeć, że Niemcy prawdopodobnie niebawem zakończą jego produkcję.
Auta klasy średniej
Mercedes C-klasa to jeden z najpopularniejszych modeli producenta ze Stuttgartu. Pod nazwą “C-klasse” produkowany jest od roku 1993, ale historia sięga znacznie dalej, bo aż do 1983 czyli do debiutu słynego “Baby-Benza”, lepiej znanego jako Mercedes 190E lub W121. Biorąc pod uwagę tak rozbudowaną przeszłość, nie powino dziwić, że obecnie dostępna jest już szósta generacja. Występuje jako czterodrzwiowy sedan lub pięciodrzwiowe kombi. Jako, że jest to jeden z kluczowych aut marki, gama silnikowa jest niezwykle rozbudowana i zawiera 5 różnych silników w 12 wariantach mocy i łącznie 3 rodzajach napędu (diesel, benzyna i hybryda).
CLA to z kolei nieco usportowiona odmiana C-klasy. Na rynku dostępna jest już druga generacja i to co warto wiedzieć to fakt, iż poprzednia bazowała mocniej na mniejszej A-klasie. Występuje w dwóch wariantach nadwozia – 4-drzwiowe coupe oraz shooting-brake 5-drzwiowe czyli usportowione kombi. Podobnie jak w przypadku standardowej C-klasy, CLA dostępna jest z kilkoma silnikami o różnej mocy – od 116 KM do 420.
Auta klasy wyższej
Mercedes E-klasa to z kolei jeden z najdłużej produkowanych modeli Mercedesa i bodaj najważniejszy w gamie. W tym przypadku mówimy o samochodach z segmentu E, mówimy zatem o klasie wyższej. Występuje w następujących odmianach: 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowe kombi oraz 2-drzwiowe coupe oraz cabrio. Dostępna gama silnikowa zaspokoi każdego klienta. Do dyspozycji są zarówno oszczędne hybrydy i silniki diesla, rozsądne odmiany benzynowe, na wyczynowych odmianach E63 AMG o mocy ponad 600 KM kończąc.
Mercedes CLS to z kolei bazujące na E-klasie czterodrzwiowe coupe. Oprócz nieco bardziej dynamicznego wyglądu, różni się też nieco bardziej okrojoną gamą silnikową.
Wozy luksusowe
Nie od dziś wiadomo, że najlepsze Mercedesy to te luksusowe. S klasa to od lat pojazd wyznaczający trendy, którymi będzie podążała motoryzacja w najbliższych latach. Wyposażona jest w nowinki technologiczne, które robią wrażenie nawet wiele lat po premierze. Obecna generacja jest już szóstą, odkąd zaczęto stosować “S” w nazewnictwie. Występuje jako czterodrzwiowy sedan, a dostępne są zarówno silniki benzynowe jak i diesla oraz hybrydowe.
Mercedes SL to natomiast S klasa wśród kabrioletów. Bieżąca generacja zadebiutowała w roku 2021, a w sprzedaży jest od 2022. Jest to duchowy spadkobierca nie tylko poprzednich modeli takich jak CL czy S Coupe, ale też sportowego AMG GT. Póki co występuje w tylko trzech wersjach silnikowych – hybryda typu Mild o pojemności 2 litrów i mocy 381 KM, oraz 4 litrowe biturbo o mocy 476 lub 585 KM.
Auta typu SUV/Crossover
Gama modelowa SUV-ów i Crossoverów Mercedesa jest bardzo szeroka, a zaczyna ją GLA. Jest to niewielkie auto kompaktowe o zwiększonym prześwicie. Dostępne są zarówno silniki benzynowe, jak i diesla, a także hybrydowe.
Nieco większym samochodem jest GLB. Nadal mówimy o aucie kompaktowym, ale w tym przypadku nieco bardziej przypomina ono SUV-a, chociaż wyjazdy w teren raczej nie są polecane. Lista dostępnych motorów jest długa, obejmuje zarówno wersje z napędem benzynowym jak i diesla, w tym potężne AMG GLB 35 o mocy 306 KM.
Następne w kolejce jest GLC. Wymiarowo przypomina model GLB, ale jest nieco mocniejsze, a także lepiej wyposażone, a także występuje w odmianie SUV-a coupe.
GLE to z kolei pełnoprawny SUV klasy wyższej. Na rynku wypełnił lukę po popularnym modelu ML, który to z kolei był w ogóle pierwszym SUV-em Mercedesa. Dostępne wersje nadwoziowe to zarówno standardowy SUV, jak i SUV Coupe. Najbardziej luksusową odmianą jest oczywiście ta z oznaczeniem AMG.W tym przypadku – AMG GLE 63 S o ogromnej mocy 612 KM.
GLS jest natomiast tak naprawdę S-klasą w nieco podwyższonej wersji. Do dyspozycji klientów pozostaje kilka wersji silnikowych, z czego ta najmocniejsza, najbardziej ociekająca luksusem nosi nazwę Maybach GLS 600, która jest jednym z najdroższych tego typu samochodów na świecie.
Jeśli mowa o autach osobowych, to wszystkie modele Mercedesów kojarzą się z najwyższą jakością i doskonałym wyposażeniem, ale tylko jeden z nich przeszedł drogę od wojska do cywila, przechodząc przy tym taką przemianę. G-klasa, czyli popularna Gelenda, to pojazd, który do swojej historii nawiązuje tylko poprzez nazwę oraz charakterystyczną stylistykę. Aktualnie dostępne są 3 odmiany silnikowe o różnej mocy, ale największy respekt na drogach budzi rzecz jasna G 63 AMG, czyli 8 cylindrowy, 4-litrowy potwór o mocy 577 KM
Sportowe Mercedesy
AMG GT4 to aktualnie jedyne auto o typowo sportowej charakterystyce w gamie Mercedesa (SL zaliczony został do aut klasy luksusowej). Występuje jako 4-drzwiowe coupe i wyposażone jest w kilka wariantów mocy. “Najsłabsza” jednostka dysponuje mocą 367 KM, najmocniejsza… 831. Taka wartość budzi respekt nawet wśród fanów i właścicieli nawet superaut spod znaku Porsche czy Ferrari.
Vany
Popularna klasa V na rynku jest już od lat 90. Aktualnie produkowana od 2014 roku jest już trzecią i zastąpiła nie tylko popularnego Vito, ale i klasę R. Występuje w wariantach zarówno osobowym jak i dostawczym. Ten osobowy może zabrać na pokład nawet do 9 osób. Od 2020 występuje również w odmianach elektrycznych EQV (osobowy luksusowy van) oraz eVito (elektryczny pojazd użytkowy). Oprócz tego, dostępne są rzecz jasna silniki diesla oraz benzynowe.
Auta dostawcze
Klasy w Mercedesie od zawsze były różne. Gwiazda na masce to nie tylko samochody luksusowe, ale i szereg aut użytkowych. Jednym z najpopularniejszych jest rzecz jasna Sprinter. W tym momencie na rynku dostępna jest 3 generacja tego modelu i podobnie jak poprzednie – cieszy się ogromnym uznaniem klientów. Przede wszystkim ze względu na mocne i niezawodne silniki, ale i wysokiej klasy wyposażenie, w topowych odmianach nie odbiegające przesadnie od typowo osobowych odmian.
Citan (klasa T) to z kolei mniejszy brat Sprintera. Powstały przy współpracy z marką Renault, jest niewielkim, miejskim autem dostawczym. Podobnie jak klasa V – występuje w odmianie dostawczej, jak i osobowej. Dostępne warianty silnikowe to benzynowe 1.3 oraz silnik diesla o pojemności 1.5 litra.
Auta elektryczne
Podobnie jak wszyscy najwięksi producenci samochodów, koncern Mercedes w ostatnich latach bardzo mocno pracuje nad autami elektrycznymi. Gama modeli o tego typu napędzie jest stale poszerzana, natomiast listy silników tradycyjnych odmian stale uzupełniane są o rozwiązania hybrydowe. Rok 2022 to rok debiutu dwóch nowych elektrycznych crossoverów. EQA, EQB oraz EQC czyli zeroemisyjne warianty GLA, GLB oraz GLC. EQE oraz EQS to natomiast luksusowe, elektryczne odpowiedniki modeli E oraz S. W planach jest również EQE w odmianie SUV. Założeniem niemieckiego producenta jest odejście od silników spalinowych do 2030 roku.