Najlepsze samochody dostawcze typu kontener
Samochody dostawcze z zabudową kontenerową stanowią istotną część rynku pojazdów użytkowych. Ich główne zalety to stosunkowo duża pojemność przestrzeni ładunkowej oraz spora ładowność. Jaki samochód dostawczy typu kontener wybrać? Przyjrzyjmy się pojazdom z oferty marki Mercedes-Benz.
Czym są samochody z zabudową typu kontener i do czego służą?
Zabudowa kontenerowa jest jedną z popularniejszych wersji samochodów użytkowych. Wynika to przede wszystkim z oferowanej przez kontenery praktyczności oraz funkcjonalności. Trudno bowiem uzyskać równie przestronną, a zarazem wytrzymałą zabudowę, która spokojnie pomieści naprawdę obszerny towar. Od początku swojego istnienia samochody dostawcze kontenery były bowiem użytkowane do przewożenia prawdziwie wielkogabarytowych towarów.
Konstrukcja pojazdu opiera się na ramie, na której, tuż za przedziałem pasażerskim, posadowiona jest zabudowa w formie kontenera. Jest to duża, zabudowana przestrzeń, do której dostęp można uzyskać poprzez podwójne drzwi umiejscowione z tyłu nadwozia, oraz – w niektórych przypadkach – przez drzwi boczne. Dzięki temu możliwy jest szybki załadunek i rozładunek towaru, przewożonego w kontenerze.
Co do zasady, przestrzeń ładunkowa powinna być wykonana z możliwie jak najlżejszych materiałów. Celem takiego rozwiązania jest uzyskanie jak najniższej masy własnej pojazdu, a co za tym idzie, jak największej ładowności. Oczywiście całość oparta jest na metalowej ramie, która zapewnia odpowiednią sztywność nadwozia oraz stanowi główny element mocujący kontener do podwozia.
Zabudowa kontenerowa umożliwia transport najróżniejszych towarów, a mnogość możliwości, jak chociażby dodatkowa winda, dzięki której możemy umieścić na pace pojazdu przesyłki umieszczone na paletach, zapewnia ogromną funkcjonalność, tak potrzebną w codziennej pracy. Co więcej, dzięki solidnej konstrukcji oraz licznym zabezpieczeniom, niezależnie od sytuacji w zasadzie nie musimy martwić się o umieszczony w kontenerze towar.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu samochodu z kontenerem?
Przez wzgląd na fakt, że pojazdy wyposażone w zabudowę kontenerową wykorzystywane są jako narzędzie pracy, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwości, jakie oferuje dany model. W przypadku samochodów, wykorzystywanych w branży transportowej kluczowe parametry to:
- wymiary przestrzeni ładunkowej,
- bezpieczeństwo (zabezpieczenia przestrzeni ładunkowej),
- łączna masa własna,
- maksymalna ładowność,
- dopuszczalna masa całkowita (jeżeli mieści się w granicach 3,5 tony, możliwe jest prowadzenie samochodu w ramach prawa jazdy kategorii B),
- spalanie,
- koszty eksploatacji.
Firmy, które specjalizują się w projektowaniu oraz produkcji przestrzeni ładunkowych do pojazdów użytkowych, oferują szeroki wachlarz rozwiązań. Na rynku znajdują się bowiem samochody, które opuszczają salon dealerski z zabudową kontenerową, jak i puste podwozia, które możemy zabudować wedle własnej wizji. Trudno jest opracować szczegółowy ranking, który prezentowałby najlepsze samochody dostawcze kontenery, czy odpowiadał wprost na pytanie, jakie auto typu kontener wybrać. Analiza rynku powinna więc zostać poprzedzona określeniem indywidualnych potrzeb klienta.
W przypadku samochodów w stanie fabrycznie nowym istotnym kryterium wyboru może okazać się również zagadnienie finansowania. Atrakcyjne warunki leasingu (w przypadku firmy Mercedes-Benz koszty leasingu to około 9-10%) z pewnością przyciągną wielu przedsiębiorców z branży logistycznej bądź transportowej.
Mercedes-Benz Sprinter – idealny samochód dostawczy z kontenerem?
Od wielu lat jednym z niekwestionowanych liderów rynku samochodów użytkowych jest Mercedes Sprinter. Historia modelu sięga 1995 roku, a obecnie w ofercie niemieckiej marki znajduje się trzecia z kolei generacja popularnego “dostawczaka”. Sprinter cieszy się doskonałą opinią, przede wszystkim w kwestii niezawodności. Wytrzymałe, a przy tym wydajne silniki wysokoprężne biją rekordy przebiegów, podróżując po całej Europie… i nie tylko. Jednocześnie, dzięki niskiemu spalaniu oraz trwałości, nie generują wysokich kosztów eksploatacji. Istotną zaletą niemieckiego pojazdu jest jego wszechstronność i możliwość konfiguracji pod kątem indywidualnych potrzeb. To właśnie z tego względu Sprinter skradł serca przedsiębiorców, zyskując popularność na całym świecie.
Aktualna generacja oferowana jest w wersji oferującej podwozie, gotowe do zabudowy. Oznacza to, że klient otrzymuje w pełni funkcjonalny samochód, który może wyposażyć w przestrzeń ładunkową, zgodną z własnymi potrzebami. Dzięki niskiej masie własnej możemy więc bez obaw zainwestować w duży kontener, który spokojnie pomieści osiem, a nawet dziesięć europalet. Producent oferuje przedsiębiorcom dwie wersje do wyboru – podstawową oraz wydłużoną. Każda z nich może cechować się DMC (Dopuszczalną Masą Całkowitą) w granicach 3500 kilogramów, co uprawnia do prowadzenia pojazdu w ramach prawa jazdy kategorii B.
Źródło zdjęcia: kleynvans