Czy samochody elektryczne mogą jeździć buspasem?
Mimo wątpliwości niektórych kierowców – nie wnikając w to, czy są one słuszne, czy też nie – samochody elektryczne w ostatnim czasie zyskały niemałą popularność. Powodów jest kilka. Auto takie pracuje bardzo cicho, stacje ładowania są coraz bardziej dostępne, a ceny paliw szybują. Oprócz tego promocja aut elektrycznych, jako bardziej ekologicznych sprawiła, że ich właściciele mogą liczyć na pewne przywileje. Czy samochody elektryczne mogą jeździć buspasem?
Do czego służą buspasy?
Buspasy to po prostu dodatkowe pasy ruchu, zarezerwowane dla niektórych pojazdów. Jest to popularne obecnie rozwiązanie, które wprowadza się w większości dużych miast. Ich zadaniem ma być usprawnienie komunikacji zbiorowej, co docelowo powinno zachęcić więcej osób do korzystania z niej, zamiast poruszania się prywatnymi samochodami.
Jazda samochodem elektrycznym po buspasie
Dodatkowy pas dla samochodów elektrycznych dostępny jest od 22 lutego 2018 roku. Przepis ten ma charakter ogólnopolski i został wprowadzony ustawą o elektromobilności, która jest odpowiedzią na europejskie regulacje dotyczące aut elektrycznych. Dla kierowców użytkujących samochód elektryczny buspas będzie więc dostępny niezależnie od miejsca zamieszkania. Warto jednak wiedzieć, że na razie ustawa przewiduje pozwolenie na jazdę buspasem wyłącznie do 1 stycznie 2026 roku, co oznacza, że najprawdopodobniej do tego czasu planuje się wprowadzić nowe regulacje.
Jak to wygląda w praktyce?
W praktyce służby kontrolujące przestrzeganie przepisów ruchu drogowego nie muszą umieć rozpoznać każdego auta elektrycznego. Tym bardziej że wiele modeli występuje w różnych wersjach. Dlatego też obecnie wymaga się, żeby posiadacze aut elektrycznych mieli na szybie samochodu specjalną naklejkę, która pozwala odróżnić je od spalinowych.
Jakie konsekwencje grożą za nieuprawnioną jazdę buspasem?
Nieuprawnione poruszanie się po buspasie karane jest mandatem w wysokości 100 złotych i przyznaniem jednego punktu karnego. Jeżeli jednak policja obecność kierowcy na buspasie zaklasyfikuje jako tamowanie ruchu, to mandat może wynieść nawet 500 złotych.
Na jakie jeszcze przywileje mogą liczyć właściciele aut elektrycznych?
Pas dla samochodów elektrycznych to niejedyny przywilej, na jaki mogą liczyć ich właściciele. W niektórych miastach nie zapłacą albo zapłacą mniej za parkowanie. Mogą też liczyć na dofinansowania na zakup takiego samochodu.
Czy po buspasie można jeździć autem hybrydowym?
Ustawa o elektromobilności jest tu bezwzględna – buspas dla aut hybrydowych nie jest dostępny. Samochód musi być w pełni elektryczny i w ogóle nie może mieć silnika spalinowego. Po buspasach nie można jeździć nawet autami, w których silnik spalinowy pełni wyłącznie rolę pomocniczą.
Kto może jeździć buspasem?
Oprócz pojazdów komunikacji zbiorowej (do których liczą się również taksówki) i aut elektrycznych, buspasy są otwarte również dla innych użytkowników ruchu. Mogą poruszać się po nich rowerzyści, co zresztą budzi spore kontrowersje. Używać mogą ich właściciele samochodów zasilanych wodorem i motocykliści. Dotyczy to także pojazdów uprzywilejowanych. Dodatkowo w niektórych miastach buspasy są dostępne również dla samochodów, w których podróżuje więcej, niż jedna osoba.